Неділя, 08.12.2019, 12:01
Вітаю Вас Гість | RSS

Старокостянтинівський
ліцей імені М.С.Рудяка

Блог

Головна » 2014 » Лютий » 11 » Історія винаходу радіо
21:07
Історія винаходу радіо

    Пройшло майже 120 років з дня винаходу радіопередачі інформації російським вченим Олександром Степановичем Поповим, який 25 квітня 1895 року вперше в світі зробив наукову доповідь для науково-технічної громадськості про винайдений ним метод використання електромагнітних хвиль для бездротової передачі електричних сигналів.   

Історія винаходу радіо

      Перші повідомлення про цю доповідь з'явилися в газеті "Кронштадський вісник" (від 30 червня 1895 року). Опис апаратури О.С. Попова і отриманих ним результатів було опубліковане О.С.Поповим у ряді журналів, у тому числі в журналах Російського фізико-хімічного товариства (РФХО) - том 27 від 24 листопада 1895 року і том 28 від 28 лютого 1896 року. Ці журнали розповсюджувалися не тільки в Росії, але і за кордоном і були вельми популярні серед іноземних вчених. Запропонований О.С. Поповим метод бездротової передачі корисної інформації шляхом модуляції (маніпуляції) випромінюваних електромагнітних хвиль отримав надалі назву радіопередачі (Radio - випускати промені, лат.).

Враховуючи надзвичайно важливу роль радіо в культурному і політичному житті населення і для оборони країни, з метою популяризації досягнень вітчизняної науки і техніки в галузі радіо і заохочення радіоаматорства серед широких верств населення, встановити 7 травня щорічний "День радіо".

     11 травня 1993 Уряд Росії видав Постанову № 434 про проведення 100-річного ювілею винаходу радіо, в якому відмічений пріоритет Росії.

На 27-й сесії Генеральної Асамблеї ЮНЕСКО була прийнята пропозиція Уряду Росії про міжнародне святкування в 1995 році 100-річної річниці створення радіо і держави - члени ЮНЕСКО закликалися широко відзначити цю дату.

     Після демонстрації радіопередачі 25 квітня (7 травня) 1895 року О.С. Попов протягом декількох років передавав на кораблі Балтійського флоту безліч службових радіограм для потреб цього флоту і досліджував методи збільшення дальності прийому радіограм, проводив прийом радіохвиль від грозових хмар в Лісовому інституті в Санкт-Петербурзі (влітку 1895 і 1896 р.р.) і наелектростанції в Нижньому Новгороді (влітку 1896 р.) - дальність прийому складала 30 км.Успішне застосування радіозв'язку О.С. Поповим на Балтійському флоті було високо оцінене керівництвом флоту і командирами кораблів. Для оснащення флоту потребувалось виготовлення багатьох десятків комплектів апаратури О.С. Попова. Виготовлення перших десятків таких комплектів було організоване в Кронштадті по кресленнях і під керівництвом О.С. Попова в майстернях лейтенанта Е.В. Колбасьева. Крім того, для задоволення зростаючих потреб флоту в такій апаратурі до її виготовлення були залучені іноземні фірми, яким були передані креслення О.С. Попова. Це фірма Е. Дюкрете у Франції і Загальна Компанія електрики (AEG) в Німеччині (професор А. Слабі і граф Арко). Е. Дюкрете представив 19 листопада 1897 року на виставку в Парижі зразки такої апаратури, а 21 січня 1898 робив доповідь про неї на засіданні Французького фізичного товариства.

  Таким чином, виробництво радіоапаратури О.С. Попова в Кронштадті в майстернях Е.В.Колбасьева можна вважати першим в світі промисловим випуском приймальної і передавальної радіоапаратури, а ці майстерні були первістком вітчизняної радіопромисловості. Приміром майстерень Е.В. Колбасьева, фірм Е. Дюкрете і AEG послідувала Англія, яка як колоніальна держава особливо потребувала радіозв'язку з кораблями і з колоніями. Деяка кількість такої апаратури було виготовлено в Англії військовим відомством.

    Публікації О.С. Попова, присвячені винайденому їм методу радіопередачі привернули увагу відомого фізика Аугусто Риги (Університет в місті Болонья, Італія), який вивчав метод радіопередачі О.С.Попова. Цими роботами під впливом А. Риги зацікавився молодий заповзятливий італієць Гульєльмо Марконі, який згідно з повідомленнями західної преси, намагався повторити в будинку свого батька в Болоньї досліди О.С. Попова. Перше повідомлення про це з'явилося в пресі (журнал "The Electrician" вересень 25, 1896р.; Журнал "Revista Marittimo" квітень 1897р.) Без будь-яких подробиць і без опису апаратури і отриманих результатів. Опис апаратури Г. Марконі був вперше опублікований в доповіді інженера У. Г.Приса в Королівському Товаристві Англії 4 червня 1897, який був надрукований у журналі "The Electrician" (1897 р., 11 червня, с. 216-218). З цієї доповіді випливає, що Г. Марконі в своєму патенті застосував приймач по схемі О.С. Попова, а його "Удосконалення" полягали в додаванні (з метою внесення відмінностей від приймача О.С. Попова) в приймач окремої батареї дзвінка, що ускладнило схему. З порівняння схем А.С. Попова і Г. Марконі видно, що Г. Марконі відстав від О.С. Попова на 2 роки.

   Як колоніальна держава, яка володіє великим флотом в морях і океанах, Англія гостро потребувала швидкого бездротового зв'язку з колоніями і кораблями. Тому Г. Марконі відкривалися блискучі перспективи отримання великих замовлень на апаратуру радіозв'язку, для виконання яких необхідно створення потужної радіопромисловості. З цією метою Г. Марконі в 1899 році створює в Англії фірму "Marconi Telegraph Company", а в 1900 році ця фірма отримує назву "Marconi Wirelles Telegraph Company". Таким чином, в створенні радіопромисловості Г. Марконі відстав від О.С.Попова на 3-4 роки. Однак необхідно відзначити, що поряд зі створенням цієї фірми пан Марконі зробив великий внесок у розвиток радіозв'язку, активно працюючи за визначенням дальності прийому радіосигналів на приймач, аналогічний за схемою приймача О.С. Попова.

Історична довідка:
ПОПОВ Олександр Степанович (4.03.1859-31.12.1905), російський учений, винахідник радіо.Народився в сім'ї священика. Навчався в Пермської духовної семінарії. Випускник фізико-математичного факультету Петербурзького університету (1882). З оскільки 1880-х почав вивчення електромагнітних хвиль, і в 1895 винайшов радіо. З 1901 очолив кафедру фізики в Петербурзькому електротехнічному інституті, в 1905 став директором цього інституту.

У січні 1896 в "Журналі Російського фізико-хімічного товариства" Попов опублікував статтю "Прилад для виявлення і реєстрації електричних коливань", в якій навів схему і докладний опис принципу дії першого в світі радіоприймача". Успішна практична дія приладу довела його здатність вловлювати електромагнітні коливання в атмосфері. 12/24 березня учений вже на експериментальному приладі наочно продемонстрував передачу сигналів без дротів на відстані 250 метрів.

У червні 1896 італієць Г. Марконі запатентував в Англії винахід, що повторював схему раніше обнародуваного в публікації Попова пристрою. Цей факт спонукав російського ученого виступити із спеціальними заявами про свій пріоритет у вітчизняній і зарубіжній пресі. Заслуги Попова у винаході радіо були відмічені присудженням йому золотої медалі на Паризькому Електротехнічному Конгресі в 1900.

    До літа 1897 в результаті численних дослідів була вирішена задача збільшення відстані передач, на кошти Морського міністерства були виготовлені нові прилади і досягнута дальність зв'язку до 5 км. Досліди радіозв'язку, як мали військове значення, не розголошувалися, але помічене в ході їх явище віддзеркалення радіохвиль від предметів (зокрема, кораблів) лягло в основу радіолокації.

   У 1898-99 Попов продовжує експериментальні роботи на Балтійському і Чорному морях, в ході яких розробляє пристрій для прийому телеграфних сигналів на слух. У 1900 встановлюється радіозв'язок вже на 50 км, після чого Морське міністерство вводить бездротовий телеграф на судах флоту.

Джерело: rt.mipt.ru
Переглядів: 1461 | Додав: book2 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Календар
«  Лютий 2014  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728
Погода
...
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Пошук
Наше опитування
Чи хотіли б Ви взяти участь у МАН?
Всього відповідей: 261
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0